alkohole na weseleGdy „klamka zapadnie”, Pary Młode wpadają w wir przygotowań. Wybierają sale weselną, rezerwują kościół, fotografa, kamerzystę oraz szereg innych atrakcji. Pamiętają o ciastach, owocach i zastanawiają się jaki alkohol na wesele wybrać. Zwykle niewiadomo bowiem, jak duże zapasy trunków  zgromadzić.

Jaki alkohol na wesele najlepszy?

Kalkulując, ile alkoholu będzie potrzebne na przyjęcie weselne, warto kierować się zasadą „lepiej więcej aniżeli mniej”. Lepiej żeby kilka butelek zostało niż Para Młoda miałaby usilnie poszukiwać miejsca, w którym alkohol można by było dokupić.

Dobrym rozwiązaniem jest „dogadanie się” z właścicielem hurtowni (lub innego miejsca, gdzie dokonujemy zakupu alkoholu), by w razie jego nadmiaru można było zwrócić butelki. W ten sposób zabezpieczymy się na wypadek, gdyby wódki oraz innych trunków miałoby zabraknąć. Zawsze lepiej jest mieć w pogotowiu kilka butelek więcej. A nuż trafią się goście z „mocną głową”?

Czasami zdarza się tak, że restauracje dysponują własnym alkoholem, który można zakupić u nich – z kilkuprocentową marżą. Co prawda pozwalają wnosić własny alkohol, jednak pod warunkiem uiszczenia tak zwanego „korkowego”, które niekiedy przekracza wartość kupowanego alkoholu. Jest to z jednej strony dobre rozwiązanie, ponieważ koszt jednej butelki nie różni się specjalnie ceną od cen sklepowych, a trunki rozliczane są za „zużycie”. W ten sposób unikamy sytuacji, w której alkoholu zabraknie.

„Wznieśmy toast”, czyli ile szampana potrzeba

Przyjęcie weselne nie może obejść się bez szampana, którym wznoszony jest pierwszy toast za świeżo upieczonych małżonków. Zwykle organizacją tego trunku zajmuje się obsługa sali weselnej, aczkolwiek bywa tak, że to organizatorzy przyjęcia – Para Młoda musi zatroszczyć się o trunek z bąbelkami. Jak wówczas liczyć jego ilość? Zwykło się przyjmować, że jedna butelka szampana powinna wystarczyć na 6 osób. Trzeba pamiętać, że zwykle wypijanie szampana ma charakter symboliczny. Kieliszki wcale nie muszą być napełniane po brzegi. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że nie wszyscy gustują w szampanie.

Tylko wódka?

Ilość alkoholu przypadająca na jednego gościa zależy nie od jego możliwości, ale od tego, czy Para Młoda ma w planach przygotowanie trunków innego rodzaju. Jeżeli narzeczeni nie planują nic innego tylko „czystą”, wówczas przyjmuje się, że na jedną osobę przypada 0,5 litra. Ilość wódki można zredukować, gdy w planach jest również obsługa barmańska. Zwykle wystarczy wówczas 0,7 litra, a niekiedy nawet 0,5 litra na parę.

Coraz modniejsze staje się wino na przyjęciach weselnych. Jeżeli Para Młoda ma w planach ten trunek, wówczas należy liczyć butelkę wina na parę. Trzeba również uwzględnić proporcje związane z kolorem wina: 1/3 – wino białe, 2/3 wino czerwone.

Zobacz także jakie piwo na wesele wybrać.

Przeczytaj poprzedni wpis:
7 powodów dlaczego warto zatrudnić barmana na wieczór panieński

Na twojej głowie jest organizacja wieczoru panieńskiego? Chcesz, by ta impreza zapadła na długo w pamięci i była zarazem niespodzianką...

Zamknij