Egzotyczna Tajlandia skąpana w orchideach, ciepła plaża na Cyprze czy zachód słońca na Krecie. Takie krajobrazy możemy podziwiać już w dniu ślubu. Pomysł jest fantastyczny i co więcej, nie musimy z niego rezygnować. Formalności i organizacja zajmują troche czasu, jednak czego się nie robi dla cudownych wspomnień.

W artykule podpowiemy jakie kroki należy podjąć aby zorganizować wymarzoną ceremonię ślubną.

sloneczna hiszpania slub za granica

Ślub w egzotycznym miejscu to mniejszy wydatek niż tradycyjne wesele w Polsce.

Organizacja ślubu za granicą w gronie najbliższych osób to mniejsze wyzwanie i niższy budżet niż w przypadku tradycyjnego polskiego wesela na 150 osób.

Pierwszym krokiem ku organizacji takiego przedsięwzięcia będzie wybranie terminu. Najlepiej zrobić to z 4 miesięcznym wyprzedzeniem. Kolejnym krokiem będzie załatwienie kwestii organizacyjnych, czyli przygotowanie niezbędnych dokumentów.

W tym miejscu powiem, że jeżeli sami nie chcecie podejmować się tego wyzwania zawsze możecie skonsultować się z fachowcami jakimi są konsultanci ślubni, bądź powierzyć im w zupełności organizację. O szczegółach takiego wsparcia dowiesz się pod koniec artykułu.

 

Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia ślubu cywilnego za granicą? Odpowiedź na przykładzie ślubu w  słonecznej Hiszpanii.

Wbrew pozorom nie potrzeba stosów dokumentów.

Potrzebujemy jedynie:

 1. odpisów aktu urodzenia obojga małżonków,
 2. dowodów osobistych Pary Młodej i świadków
 3. oraz pozwoleń na zawarcie ślubu z polskiego urzędu stanu cywilnego zgodnego z miejscem zameldowania.

Jeśli ślub odbędzie się w hiszpańskim urzędzie stanu cywilnego należy przetłumaczyć wszystkie dokumenty na język hiszpański oraz zatrudnić tłumacza w trakcie uroczystości.

W przypadku ślubu kościelnego dodatkowo są potrzebne świadectwa chrztu i bierzmowania przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Jeśli jedno z Was było wcześniej rozwiedzione, potrzebny będzie poprzedni akt ślubu z adnotacją o rozwodzie.

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć? 

W każdym kraju koszty są inne i zależą również od klasy hotelu/linii lotniczej. W poniższym przykładzie wzięłam pod uwagę słoneczną Hiszpanię i ślub w Barcelonie, gdzie jeszcze pod koniec października temperatura potrafi przekroczyć 20 stopni.

 1. Formalności w polskiej Ambasadzie związane z zawarciem ślubu (zawierają tłumaczenie dokumentów i przesłanie ich do właściwego polskiego urzędu)  : 500 euro.
 2. Rezerwacja 7 noclegów w hotelu 4 gwiazdkowym ze śniadaniami: 600 euro/ para.
 3. Przelot w dwie strony (Warszawa, Poznań, Kraków): 400 zł/ os liniami Ryanair, 800 zł/os  PL LOT.
 4. Rezerwacja uroczystej kolacji rodzinnej dla 10 osób z lokalnym menu i atrakcjami: 700 euro.
 5. Wypożyczenie limuzyny na 2 godziny z winem musującym i przekąskami: 300 euro.
 6. Usługa fryzjera, wizażysty, przygotowanie bukietu ślubnego: 250 euro.
 7. Fotograf ślubny i wywołanie zdjęć: 150 euro.
 8. Wydatki własne dla 2 osób w trakcie tygodniowej podróży poślubnej w Hiszpanii: 500 euro.

Razem: 13 220,00 zł

Łączny budżet, w którym jest już zawarty ślub, przyjęcie dla 10 osób i tygodniowa podróż poślubna stanowi w sumie około 13,000 zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć zakup sukni ślubnej w Polsce, garnituru i obrączek więc łącznie mieścimy się w kwocie 20,000 zł. Jeśli zrezygnujemy z podróży poślubnej to koszty spadną do około 16,000 zł.

Ile kosztuje wsparcie doświadczonego konsultanta ślubnego?

Zwykle stanowi dodatkowo około 20-25% budżetu jaki przeznaczacie na ślub, w tym zawarte są już koszty biletów lotniczych.

Jeśli rodzina i świadkowie będą skłonni pójść na ustępstwo i sami opłacić sobie bilet lotniczy i hotel to na tym skończą się wydatki Pary Młodej. Czy nie brzmi to znacznie lepiej niż budżet 60,000 zł na imprezę ślubną dla 150 osób w Warszawie?

Jeżeli chcielibyście dopytać o szczegóły i poznać pełną ofertę na organizację ślubu za granicą od A do Z polecamy skontaktować się z nami bezpośrednio na adres mail:

kasia@weselnydrinkbar.pl

 

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zajazd Kasztelan Wiski – idealna lokalizacja

Zajazd Kasztelan Wiski jest położony w niezwykle malowniczej okolicy – leży na granicy Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego...

Zamknij