Każda marka wódki ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Wiadomo, że o gustach się nie dyskutuje. O cenach i ogólnych preferencjach już jednak można, a jeśli organizuje się wesele, to nawet trzeba. Porozmawiajmy więc.

Wesele bez wódki to nie wesele, koniec kropka. Tak uważa większość naszych rodaków, bo taką też mamy słowiańską tradycję. Organizując przyjęcie weselne trzeba mieć to na uwadze, chociaż oczywiście, zawsze warto też postawić na alternatywne alkohole, żeby dać gościom wybór. Wódki nie powinno jednak zabraknąć. Wybór odpowiedniej marki to bardzo ważna decyzja, zarówno jeśli chodzi o finanse, jak też o zadowolenie weselników. Jakie kryteria powinniśmy wziąć pod uwagę? Jakość i smak to podstawa, ale istotny jest też wizerunek marki. Jeśli dany trunek budzi złe skojarzenia, to chyba lepiej z niego zrezygnować. Trzecią kwestią jest wygląd butelki i etykiety – warto zadbać o to, żeby dobrze komponowały się z aranżacją stołów weselnych.

Jakie wódki są najpopularniejsze?

Przejrzeliśmy tematyczne fora internetowe, a także zrobiliśmy własną ankietę, żeby lepiej poznać aktualne trendy. Na tej podstawie ustaliliśmy, że wśród weselnych wódek królują: Pan Tadeusz, Wyborowa, Żołądkowa Gorzka De Luxe, Stock Prestige, Luksusowa, Sobieski, Palace i Finlandia. Większość uznała też, że lepiej sobie odpuścić Maximusa i Starogardzką. Internautom źle się one kojarzą i raczej nie wpasowują się w ich gusta. O jakości, rzecz jasna, można dyskutować, ale chyba nie warto ryzykować wpadki i lepiej postawić na bezpieczniejsze rozwiązanie.

Marki premium

Do tak zwanych marek luksusowych zalicza się Finlandię i Absolut. Oczywiście, na rynku dostępne są również dużo droższe wódki z jeszcze większą renomą. Pamiętajmy jednak, że na wesele kupuje się nie jedną butelkę, a kilkadziesiąt i że napoje to tylko ułamek weselnego budżetu. Wspomniane marki uznać należy więc za górną półkę wśród weselnych trunków. Na stołach powinny prezentować się godnie, a nikt z gości nie zarzuci młodym skąpstwa.

Wyborowa to wódka neutralna, bardzo solidna marka, do której jakości nie można mieć zastrzeżeń. Jeżeli chcemy trafić w gusta większości i zapłacić przystępną cenę – wybierzmy właśnie ten wariant. Warto przypomnieć, że jest to sztandarowy polski produkt eksportowy. Wyborową, podobnie jak Żubrówką, zachwycają się miłośnicy mocnych alkoholi z całego świata.

Stock Prestige to kolejna z popularnych weselnych wódek. Opakowana jest w zgrabne szkło, cenę ma przystępną, a smak neutralny, czyli wpasowujący się w gusta większości. Można ją porównać z Wyborową, chociaż zdaje się, że Stock jest marką, którą nie każdy w naszym kraju kojarzy, a to może wzbudzać pewną nieufność.

Pan Tadeusz to wódka typowo weselna. Zdaje się, że kontakt z nią mamy częściej na przyjęciach weselnych, niż podczas innych biesiad. Efektowna butelka o opływowym kształcie i jasnych kolorach dobrze wygląda w towarzystwie weselnych potraw i dekoracji.

Warianty ekonomiczne

Ostatnio powszechne jest serwowanie na weselu Żubrówki Białej. Dobre skojarzenia z marką oraz przystępna cena sprawiły, że właśnie ta wódka jest teraz w modzie. Przebojem na weselne stoły wdarła się również Żubrówka Czarna. Charakteryzuje się rewelacyjną butelką i zacnymi walorami smakowymi. Cenowo można ją usytuować gdzieś w okolicach środkowej półki. Warto mieć na uwadze, że Żubrówka u niektórych osób wzbudza niechęć. Wynika to zapewne z nienajlepszych doświadczeń, jakie mieli podczas konsumpcji innych smaków tej marki. Klasyczna Żubrówka (ta z trawką) jest dość specyficzna, przez co nie każdemu smakuje.

Żołądkowa Gorzka De Luxe uplasowała się wysoko w naszej facebookowej ankiecie. To dzięki smakowi i bardzo atrakcyjnej cenie. Problematyczny jest jednak kształt butelki i mało estetyczna etykieta. Z problemem tym można sobie poradzić projektując własne etykiety, jednak pamiętajmy, że to kolejny wydatek, no i sporo dodatkowej pracy.

Krupnik oraz Luksusowa wśród ankietowanych zdobyły zbliżoną liczbę głosów. Nieco wyższa pozycja Krupniku może być spowodowana wyglądem butelki – jest on na tyle subtelny, że bardzo łatwo wpasowuje się w różnorakie dekoracje weselne. Cenowo obie marki są do siebie zbliżone.

Jak widać, wódka ma różne oblicza. Popularna „czysta” może nie każdemu smakuje, ale z pewnością na weselu nie może jej zabraknąć, bo taką mamy tradycję i takie też ciągle są oczekiwania gości. Kiedy już zdecydujemy się na to, jaką markę kupimy na nasze przyjęcie, pomyślmy również o stworzeniu dla niej sensownej alternatywy w postaci innych alkoholi, bo przecież nie samą wódką człowiek żyje.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Sylwester 2013 – Zaskocz Swoich Gości

Sylwester 2013 zbliża się wielkimi krokami. Ci, którzy chcą w szampańskich nastrojach powitać Nowy Rok już szukają pomysłów na tę...

Zamknij