Od tego, jak usadzicie gości na przyjęciu, zależy bardzo dużo. Czasami zwykłe niedopatrzenie lub niewiedza mogą sprawić, że obok wujka zajmie miejsce jego była żona. Wówczas o dobry nastrój tych gości będzie ciężko, zwłaszcza jeżeli znajdują się w gorszych stosunkach. Jak zatem uniknąć takich wpadek?

jak usadzic gosci - wesele

Cherry Blossom – Projektowanie Uroczystości

Przede wszystkim należy zrobić mały wywiad i uzyskać informacje o panujących w rodzinie nastrojach.

Po drugie, należy posiłkować się wiedzą rodziców, o naszej dalszej rodzinie.

Po trzecie, należy poznać zasady jakimi powinno się kierować podczas usadzania gości.

Od czego zacząć?

Podstawowe pytanie, na jakie musicie sobie odpowiedzieć to: integrować obie rodziny, czy pozwolić im się bawić we własnym gronie? Oba rozwiązania mają swoje zalety, ale warto, żeby był to Wasz świadomy wybór.

Trzy podstawowe zasady usadzania gości na weselu:

Im bliżej młodej pary, tym bardziej prestiżowe miejsce

Kobiety i mężczyzn sadzamy na przemiennie

Razem sadzamy gości w zbliżonym wieku

Stół Młodej Pary – jak go zagospodarować?

To od stołu Pary Młodej zaczynamy usadzanie gości. W wariancie najbardziej minimalistycznym siedzą tu nowożeńcy oraz ich świadkowie i – jeśli świadkowie nie są parą – ich osoby towarzyszące. Natomiast jeżeli stół jest bardziej obszerny, mogą tu siedzieć też rodzice Państwa Młodych.

Wariant tradycyjny: Najbliżej Młodej Pary siedzą rodzice i starsi członkowie obu rodzin. Im dalej od nowożeńców, tym dalsze pokrewieństwo łączące z nimi gości. Na samym końcu usadza się wówczas przyjaciół i znajomych. Temu wariantowi sprzyja tradycyjne ustawienie stołów w „podkowę” lub litery „E”, albo „L”.

Wariant nowoczesny: Najbliżej pary młodej siedzą ich przyjaciele i zbliżeni wiekiem znajomi, natomiast rodzina zajmuje dalsze miejsca. W takich sytuacjach najczęściej stosuje się okrągłe stoliki.

Uwaga: Przy każdym nakryciu powinna znaleźć się winietka z imieniem i nazwiskiem zaproszonej osoby. Przy wejściu do sali warto umieścić plan stołów, by goście bez trudu znaleźli swoje miejsca. Dlaczego? Ponieważ, wówczas goście swobodnie, bez zbędnego pośpiechu mogą usiąść na swoich miejscach i korzystać z uroków przyjęcia.

A jak to wygląda u Was? Zaplanowaliście już rozstawienie stołów i plan usadzenia gości na weselu? Czekamy na odpowiedzi w komentarzach po artykułem. 

Chcąc przeczytać wpis o tym jak zapraszać gości na wesele, kliknij TUTAJ.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Konsultantka Ślubna – Cenne Wsparcie Dla Młodej Pary

Czy wiesz, że ślub i wesele plasują się na szczycie listy wydarzeń powodujących największy stres? Nawet najszczęśliwsi narzeczeni czują się...

Zamknij